Dom inteligentny to taki, który został wyposażony w instalację ułatwiającą zarządzanie przestrzenią. Składają się na nią liczne elementy, takie jak czujniki czy urządzenia wykonawcze, a także system zarządzania – dzięki niemu wszystkie części instalacji funkcjonują według naszego własnego planu i potrzeb. Dotyczy to nie tylko oświetlenia czy ogrzewania, ale również sterowania zewnętrznymi osłonami przeciwsłonecznymi.

Pełna automatyka

Automatyczne systemy sterowania roletami dają nam niemal nieograniczone możliwości. Ich zamykanie i otwieranie może być sterowane zdalnie lub kierować się programowaniem czasowym dostosowanym do naszych indywidualnych potrzeb. Co bardzo ważne, wszelkie procesy nie wymagają wówczas wykorzystania naszej siły fizycznej. Rolety, według naszych wytycznych, automatycznie opuszczają się wieczorną porą, zapewniając nam intymność, i podnoszą rankiem, kiedy wstajemy, by rozpocząć codzienne obowiązki. Taka funkcja działa także podczas naszej nieobecności, co może skutecznie odstraszać złodziei. Specjalne sterowniki, które wykorzystują najnowszą technologię, mogą też wówczas badać warunki pogodowe i dostosować według nich odpowiedni poziom nasłonecznienia dla naszych roślin domowych.

Jak działa automatyczny system sterowania?

Jedną z metod na zautomatyzowanie zasłon okiennych jest wykorzystanie prostego systemu sterowania opartego na działaniu fal radiowych. Za pomocą tego rozwiązania można zarządzać osłonami przeciwsłonecznymi w prosty i wygodny sposób, bez konieczności ich ręcznego opuszczania i podnoszenia. Możliwa jest również zmiana kąta nachylenia lameli w zewnętrznych żaluzjach fasadowych. Automatyczne sterowanie roletami sprawdza się nie tylko w mieszkaniach i domach, ale także w restauracjach, szkołach, biurach i urzędach, hotelach i salach konferencyjnych.

Bądź smart!

Idea inteligentnego domu opiera się na możliwościach sterowania urządzeniami elektrycznymi obecnymi w mieszkaniu. Aby wprowadzić takie rozwiązanie do naszego pomieszczenia czy budynku potrzebujemy specjalistycznych urządzeń. Jakich? Będą to przede wszystkim kontroler i sterownik. Oba urządzenia działają w oparciu o technologię radiową, co oznacza, że wysyłają i odbierają fale, odpowiadające za dalsze funkcjonowanie systemu. Bezprzewodowy przesył fal nie wymaga od nas ingerencji w obecną już instalację elektryczną oraz ewentualnego kucia w ścianach.

Nowoczesnymi osłonami przeciwsłonecznymi można sterować za pomocą przełączników naściennych, przy użyciu pilotów lub poprzez Internet, dzięki aplikacji z wygodnym interfejsem do obsługi na komputerze, tablecie czy smartfonie. To szczególnie wygodne rozwiązanie, kiedy domownicy szykują się do wieczornego odpoczynku, a osłony są w dalszym ciągu podniesione – wówczas jeden przycisk pozwoli zmienić ich ustawienie i dopasować do własnych potrzeb. Rozwiązanie to z pewnością docenią także osoby pracujące w domu – promienie słoneczne, które odbijają się od monitora powodują powstawanie refleksów utrudniających wykonywanie zadań przy komputerze.Inteligentne instalacje, to takie systemy, które ułatwiają życie domownikom, nie narażają ich na duże koszty i myślą za nich, zostawiając im czas na przyjemności.