Żaluzje sprawdzają się o każdej porze roku. Ostre słońce potrafi świecić nawet jesienią i zimą. Dlatego żaluzje fasadowe to dobre rozwiązanie, które zapewnia zaciemnienie w mieszkaniu, a dodatkowo to ciekawa alternatywa dla klasycznych rolet.
Żaluzje fasadowe są coraz częściej spotykane w nowoczesnych budynkach biurowych, bankach, centrach handlowych, ale także w prywatnych mieszkaniach i apartamentowcach. Wielu inwestorów, deweloperów oraz osób indywidulanych podejmuje decyzję o zamontowaniu osłon okiennych. Najważniejszą zaletą jest bowiem ochrona przed promieniami słonecznymi, a także zapewnienie prywatności w pomieszczeniach. W okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest jak na lekarstwo, żaluzje fasadowe mogą pełnić dodatkową funkcję. Obniżają zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania budynku.
Główne zalety żaluzji fasadowych
- nowoczesne i eleganckie przesłony chronią wnętrza przed słońcem i przegrzaniem;
- pozwalają regulować ilość światła, które przenika do mieszkania, bez konieczności ich podnoszenia i opuszczania;
- są odporne na czynniki atmosferyczne;
- dają możliwość zamontowania czujników pogodowych, dzięki którym żaluzja zewnętrza sama będzie odpowiednio reagowała na natężenie promieni słonecznych lub siłę wiatru.
Funkcjonalność i estetyka
Najważniejszym zadaniem żaluzji fasadowych jest zabezpieczenie wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem. Niemniejsze znaczenie ma ich estetyka. Projektowanie szklanych fasad i domów z dużymi oknami jest ciekawym trendem w architekturze. Żaluzje fasadowe wykonane są z aluminium, podkreślają prostą, geometryczną formę budynków. W połączeniu z materiałami chętnie wykorzystywanymi do wykończenia elewacji – szkłem, drewnem, betonem, kamieniem i cegłami – doskonale komponują się z fasadą budynku.
Istotne znaczenie ma to, że żaluzje zewnętrzne – fasadowe lepiej chronią przeszklone pomieszczenia przed przegrzaniem niż przesłony wewnętrzne. Pomiędzy powierzchnią poziomych lameli, a szybą tworzy się kurtyna powietrzna, która spowalnia wymianę ciepła. Dzieje się tak, ponieważ powietrze jest najlepszym izolatorem. Pozwala to na uzyskanie przyjemnej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki żaluzjom fasadowym przy wysokiej temperaturze na zewnątrz można obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o kilka stopni Celsjusza.
Z czego wykonane są żaluzje fasadowe
Głównymi elementami żaluzji zewnętrznych są aluminiowe poziome płytki – lamele, połączone linkami, osadzone wewnątrz ramy prowadnic (występują również bez prowadnic). Aluminiowe listewki są dostępne w różnych kształtach i szerokościach, np. w kształcie litery C o szerokości 50 mm i 80 mm oraz zbliżonych wyglądem do litery Z o szerokości 90 mm.
Sterowanie żaluzjami fasadowymi
Żaluzjami fasadowymi można sterować manualnie lub automatycznie. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania inteligentnej automatyki pogodowej. Montaż czujnika siły wiatru i natężenia światła słonecznego spowoduje automatyczne zwijanie i rozwijanie żaluzji w zależności od pogody. Nawigacja może odbywać się za pomocą wybranego urządzenia sterującego (przełącznik, pilot, komputer, smartfon).
Zastanawiasz się nad montażem żaluzji fasadowych? Eksperci Przesłaniamydoradzą Ci najlepsze rozwiązanie.